Всяка домакиня иска нейният перваз или тераса да изглеждат като част от малка градина, затова и не спира да търси различни методи за декориране на тераси. Тази нужда се усеща в града, където около нас има бетон, желязо, автомобили.
Малък зелен кът не само ще радва окото, но и ще предпази от вредни отработени газове. И така, балконите и терасите са различни и не само по размер.
- Те се различават по интензитета на слънчевата светлина:
засенчени;
на открито слънце, слънчева страна;
в постоянна тяга.
Предвид тези характеристики е необходимо внимателно да се подбират стайни цветя, за да могат да оцелеят в условията, които се предлагат.
Вижте как да си направим градина според фън шуй.
Проблеми по озеленяването на балкони и тераси
Освен естествени проблеми, на които човек не може да повлияе, има и организационни такива. Необходимо е да се подготви място за засаждане. За целта подгответе няколко кутии с пръст, които да бъдат прикрепени към парапета. Също така на терасата ще стоят страхотно саксии или висящи такива.
В зависимост от размера на лоджията могат да се поставят малки масички или нощни шкафчета, на които ще изглеждат добре саксиите. В откритото пространство малките неща са естетически. Те имат голям капацитет и заемат малко място.
ТОП растения за декориране на тераса при силен вятър
Ако вятърът или течението постоянно духат на вашата тераса, тогава първото нещо, което трябва да направите е да фиксирате здраво растенията. Падането ще доведе не само до нараняване на цветята, но и до замърсяване, което ще трябва да се почиства редовно. Има два често срещани начина за закрепване на саксии.
В контейнерите за стайни растения се поставят камъни и тогава можете да сте сигурни, че дори силните пориви на вятъра няма да навредят на вашите домашни любимци.
Всички саксии са закрепени към парапетите на балкона и една към друга. Основното в този метод е плътността на поставяне, така че вятърът да не минава, между контейнерите.
Освен това помислете за характеристиките на самите култури. Летните представители на растителния свят не обичат много вода и вятър. Ето защо е по-добре да се откажете от петунии или сурфинии. Изберете по-малко причудливи цветове.
Цветарите съветват да се отглеждат растения за ветровити тераси, в които съцветието прилича на “лайка”. Подходящи са и култури, които имат гъвкави и силни издънки, както и плътни листа. Обърнете внимание на бръшлян, маргаритка или декоративна лайка, както и лилава ехинацея. От представителите на летните култури си струва да засадите хризантеми, невен, бегонии или вербена.
Озеленяване на сенчест балкон
Липсата на слънце може да повлияе негативно на редица растения. Те ще се развиват бавно или ще изсъхнат. Ето защо изберете тези култури, които са издръжливи и не изискват постоянна слънчева светлина. Тук си струва да се обърнете към представители на растителния свят, богат на зеленина. Вашият тъмен балкон ще изглежда светъл, ако засадите върху него:
хоста;
папрати;
бръшлян;
декоративни култури.
Тук не се препоръчват обилно цъфтящи растения. Добре изглеждат лоички или традесканция, които успешно зимуват в апартаментите. Някои от представителите на цветята имат ампелни сортове, могат да се отглеждат в саксии. Особено ако са поставени по-високо. Те включват теменужки, невен, маточина, незабравки и бегонии.
Растения за декориране на тераси с ярко осветление
Прекомерното слънце е не по-малко вредно за зеленините домашни любимци. Температурата в райони, където има светлина през целия ден е много по-висока от комфортната. Дори летните цъфтящи саксии не обичат топлината и постоянната слънчева светлина. Земята в саксии, поставени на балкон с лице към слънчевата страна, ще изсъхне много бързо, следователно растението ще се нуждае от постоянно поливане.
Ето защо, за апартаменти от южната страна на къщата е по-добре да изберете сочни култури. Те са в състояние да задържат влагата в себе си и да издържат на суша. Пример за това са statice и тученица. Те ще се развиват активно в жегата и под палещото слънце. Те са непретенциозни в грижите и не изискват специално внимание. Като дизайн вземете едногодишни представители:
сладък грах;
пълзящи растения;
настурции;
пеларгонии;
карамфил или флокс.
Те изискват повече внимание от сукулентите. Но при правилно поливане ще зарадват не само със зеленина, но и с цветя. Може да преместите юка, кактуси от стаята. Те ще се чувстват комфортно на слънчевата тераса.
Устойчиви на замръзване растения
Под “мразоустойчиви” растения имаме предвид култури, които могат безопасно да се развиват при ниски плюсови температури, както и при леки минусови. Няма да работи да отглеждате зимна градина на открит балкон. През зимата иглолистните дървета ще могат да растат във въздуха и само тези, които са свикнали с нашата климатична зона, например смърч.
Минималната температурна точка ще е минус 5. Има стайни саксии, които растат добре в този климат.
- Когато избирате озеленяване за балконски зони, обърнете внимание на климатичните условия:
Представителите на семейството на цитрусовите лесно понасят +7.
Кактусите са универсални. Те не само издържат на топлина, но могат лесно да съществуват при +5. Някои са устойчиви на замръзване.
Дафиново дърво, чемшир, хризантема, фуксия и хортензия също могат да зимуват на тераса.
Интересно цвете е камелията. Лесно понася температурни спадове до -5. Балконът е идеален за това цвете.
Що се отнася за иглолистните дървета, противно на съществуващия стереотип за тяхната устойчивост на замръзване са доста термофилни. Ето защо, при липса на силни студове, могат да бъдат поставени на остъклени тераси. Комфортни температурни условия за кипарис, криптомерия или туя + 6 … -10 градуса.
- Всеки подвид изисква определени условия за грижи и поливане
Първо, растенията трябва да бъдат в специални саксии или контейнери, които лесно понасят замръзване. Може да покриете и изолирате саксии отвън. За това е подходящ нагревател като експандиран полистирол или минерална вата. Земята в саксии е покрита с агрофибър. Но това е крайна мярка, когато навън е много студено.
Хвойната зимува в контейнер, дори, когато почвата е напълно замръзнала. Тя е непретенциозна към състава на земята, но е добре, ако включва торф и пясък. При правилно формиране се получава дърво бонсай. Може да расте, дори върху скали. Зимните грижи трябва да са ограничени, така че водата в саксията да не застоява.
Хедърът е храст, който не променя цвета на листата с настъпването на студа. Някак замръзва и придобива декоративен вид. Поливайте го, докато изстине. По-добре е да го засадите в кисела почва или да приложите торове с подходящ състав. Цъфти цяла есен. Ерика прилича на хедър, но е по-устойчив на студ. Тя има период на цъфтеж само за зимата: от януари до април. Всичко, от което се нуждае, е много светлина.
Щом вече сте запознати с капризите на малките зелени приятели, може да аранжирате своята тераса!